Možda je vaš san poremećen. To može imati različite uzroke - uključujući medicinske.
Apneja je učestali problem kojega karakteriziraju uzastopni zastoji u disanju za vrijeme spavanja uzrokovani sužavanjem gornjeg dijela dišnog puta. Organizam je zbog toga pod nevjerojatnim pritiskom, krvni tlak može značajno porasti, a san je rascjepkan i nimalo spokojan.
Dvije su vrste apneje tijekom spavanja: opstruktivna apneja u snu i centralna apneja u snu. Simptomi obje vrste su slični, ali uzroci leže negdje drugdje.
U opstruktivnoj apneji za vrijeme spavanja, dišni putovi su privremeno blokirani jezikom, krajnicima, mekim nepcem ili grkljanom.
Budući da nije moguće disanje, mozgu se šalje signal alarma. Ovaj signal upozorava mozak, tako da se dišni putovi deblokiraju. Disanje se nastavlja i mozak se nastavlja odmarati. Osoba koja spava sve to ne primjećuje, ali ako mozak primi signal alarma nekoliko puta noću, to uzrokuje jako poremećen san.
Rjeđa je središnja apneja za vrijeme spavanja. CSA se javlja kada respiratorni mišići ne dobivaju signal od mozga da se kreću. Nema začepljenja dišnih putova, ali još uvijek se ne odvija disanje. Dakle, postoji apneja i, kao i kod OSA, to dovodi do snažno poremećenog sna.
CSA se često javlja kod bolesti poput zatajenja srca, cerebralnog infarkta, neuroloških bolesti mišića ili uz uporabu opojnih droga. No, javlja se i kod ‘normalnih’ zdravih ljudi, a uglavnom je vidimo kod djece ili starijih osoba.
Može biti teško prepoznati i dijagnosticirati apneju za vrijeme spavanja kao takvu.
Simptomi – poput trajnog umora, pospanosti i jutarnjih glavobolja – nedvosmisleno ukazuju na apneju u snu. Stoga se apneja u snu često dijagnosticira kasno.
Kako možete prepoznati apneju u snu?
Ako imate partnera, on ili ona mogu vam pomoći utvrditi patite li možda od apneje u snu.
Može primijetiti da glasno hrčete ili nemirno spavate.
Jasno prepoznavanje apneje u snu je prestanak, a zatim i nastavak disanja kada je mozak poslao signal alarma respiratornim mišićima zbog nedostatka kisika.
Često je to popraćeno pokušajem da uhvatite dah, kao da se gušite ili jako glasnim hrkanja. Prepoznaje li takve simptome vaš partner? Tada je pametno otići liječniku kako bi ga pregledao patite li od apneje u snu.
Što ako ste slobodni? Tada će biti teže prepoznati apneju za vrijeme spavanja.
Morat ćete pripaziti na kombinaciju umora i dnevne pospanosti s nemirnim snom. Primjerice, probudite li se ponekad s osjećajem gušenja, patite li od nemirnih nogu ili patite od noćnih mora? Jeste li umorni i često pospani danju? Tada postoji stvarna šansa da patite od apneje u snu.
Tada je pametno otići liječniku kako bi se mogla izvesti studija spavanja.
Apneja može imati značajan utjecaj na vaš privatni i profesionalni život.
Neliječena ili nepravilno liječena umjerena do teška apneja utrostručuje rizik smrtnosti.
Nakupljanje viška kilograma pokreće začarani krug: prekomjerna težina pomaže razvoju sindroma opstruktivne apneje u snu. Može uzrokovati i pogoršanje sindroma opstruktivne apneje u snu kao i povećati vjerojatnost razvoja dijabetesa tipa 2 – dijabetesa mellitusa i drugih bolesti.
Ako sada ne tretirate apneju, povećava se rizik od:
Glavni je cilj Poliklinike LF poboljšati kvalitetu života i zdravlje naših klijenata pružajući im vrhunsku zdravstvenu uslugu.