Simptomi, uzrok i liječenje upornog crvenila lica
Rozaceja je kronična upalna dermatoza koja pretežno zahvaća kožu središnjeg dijela lica i najčešće se pojavljuje u dobi od 30 do 60 godina.
Rozaceja je kronična upalna dermatoza koja pretežno zahvaća kožu središnjeg dijela lica i najčešće se pojavljuje u dobi od 30 do 60 godina.
Radi se o relativno čestoj dermatozi koju karakterizira početno prolazno, zatim perzistentno crvenilo lica.
Obično ima relapsirajući tijek, sa simptomima koji se kontroliraju određenim životnim navikama, općom njegom kože, lijekovima i određenim ”in-office” tretmanima.
Procjenjuje se da rozaceja pogađa oko 5% odrasle populacije na svijetu. Iako se često smatra da rozaceja više pogađa žene nego muškarce, studije su dokazale približno jednaku pojavu u oba spola.
Rozaceja se obično pojavljuje nakon 30. godine života i s godinama postaje sve češća. Međutim, može se pojaviti u bilo kojoj dobi, a povremeno se javlja i kod djece.
Iako se rozaceja može pojaviti kod bilo koga, češća je kod osoba svijetle kože, plavih očiju i onih keltskog ili sjevernoeuropskog podrijetla. Dijagnoza rozaceje se često teško postavlja ili čak previdi kod pacijenata tamne boje kože.
Smatra se da je patogeneza rozaceje multifaktorijalna i uključuje:
Kliničke karakteristike uključuju:
Glavne komplikacije neliječene rozaceje su:
Rozaceja se u većini slučajeva dijagnosticira na temelju kliničkog nalaza.
Dijagnoza se postavlja prema dijagnostičkim i glavnim kriterijima koje je preporučio Global ROSacea COnsensus (ROSCO) panel 2017. godine. U slučajevima kada postoji dijagnostička nesigurnost, može se razmotriti učiniti biopsiju kože – uzorak kože koji se šalje patologu na patohistološku verifikaciju suspektne dijagnoze.
Ostale bolesti koje imaju sličnu kliničku prezentaciju uključuju:
Iako ne postoji lijek za rozaceju, simptomi se mogu kontrolirati promjenama životnih navika, ciljanom lokalnom i sustavnom terapijom te određenim ”in-office” tretmanima.
Svi pacijenti s rozacejom bi trebali voditi dnevnik simptoma kako bi što lakše prepoznali okidače koji su odgovorni za pogoršanje simptoma.
Uobičajeni okidači uključuju začinjenu hranu, vruće/niske temperature (vruće kupke), tjelovježbu, izlaganje suncu, kozmetičke proizvode, lijekove (one koji uzrokuju vazodilataciju), alkohol, voće i povrće, mliječne proizvode te konzervirane mesne proizvode.
Uz to, nužno je provoditi opću njegu kože koja je sklona crvenilu što podrazumijeva korištenje blažih preparata za pranje kože te krema za adekvatnu hidrataciju i za zaštitu od sunca (minimalno SPF 30).
Ciljano liječenje rozaceje se najčešće bazira na nekoliko modaliteta liječenja istovremeno. Sami protokol liječenja se određuje na temelju kliničke slike, odnosno simptoma.
Prolazni i perzistentni eritem (crvenilo)
Za prolazno crvenila lica najbolji tepijski učinak ima lokana primjena alfa-adrenergičkih agonista u obliku kreme (oksimetazolin) ili gela (brimonidin).
Iako značajno reduciraju crvenilo, dugotrajna upotreba može rezultirati povratnim crvenilom nakon prestanka primjene.
Osim navedene lokalne terapije, na crvenilo lica dobro djeluje i peroralna primjena beta-blokatora (karvedilol). Također se može provoditi i terapija intenzivnim pulsirajućim svjetlom (IPL) ili vaskularnim laserom.
Upalne papule/pustule
Lokalno se primjenjuje azelaična kiselina ili ivermektin u obliku kreme te metronidazol u obliku kreme ili gela. Navedeno se aplicira samostalno ili u kombinaciji s lokalnom primjenom antibiotika eritromicina.
U slučaju da ne dođe do zadovoljavajućeg terapijskog učinka na primjenjenu lokalnu terapiju, u terapiju se uvodi peroralni antibotik doksiciklin po određenoj shemi za liječenje rozaceje.
Za oblik rozaceje koji je refraktoran na sve modalitete liječenja, postoji mogućnost liječenja peroralnim retinoidima (derivatima vitamina A) – isotretioninom.ž
Retinoidi su lijekovi koji imaju brojne nuspojave te je potreban oprez kod primjene i redovite kontrole nadležnog liječnika. I u ovom slučaju mogu se primjenjivati ”in-office” tretmani kao što su terapija intenzivnim pulsirajućim svjetlom (IPL) ili vaskularni laser.
Fima
Kod pacijenata s afimom, ako je vidljiva upala, provodi se peroralna antibiotska terapija doksiciklinom ili peroralnim retinoidom isotretioninom.
Nakon smirivanju upale, pristupa se ”in-office” metodama liječenja kao što su fizikalni modaliteti za uklanjanje viška tkiva i preoblikovanje struktura (npr. ablativni CO2 laser, erbium laser, radiofrekvencija, kirurški debulking).
Iako rozaceja nije životno ugrožavajuća bolest, ona je kroničnog tijeka i sva akutna pogoršanja značajno utječu na kvalitetu života bolesnika. Upravo zato, cilj svih prethodno opisanih modaliteta liječenja jest produživanje faze remisije uz što rjeđa i blaža pogoršanja.
Za termin konzultacija i pregleda kod našeg stručnog tima kontaktirati nas možete telefonskim pozivom na broj +3851 2444 646 ili putem našeg online obrasca.
Srdačno ćemo vas primiti u prostorijama Poliklinike Lohuis Filipović na adresi Trg Johna Fitzgeralda Kennedya 6b, Zagreb. Lako možete doći do nas javnim prijevozom, a osiguran je i parking ispred zgrade uz prethodnu najavu telefonom.
Javite nam se s povjerenjem i dozvolite da zajedno dođemo do najboljih rješenja i odgovora na sva vaša pitanja.
Glavni je cilj Poliklinike LF poboljšati kvalitetu života i zdravlje naših klijenata pružajući im vrhunsku zdravstvenu uslugu.