Najbolji izbor u poodmakloj fazi bolesti proširenih vena
Klasična operacija vena jedna je od terapijskih metoda za liječenje varikoznih vena na nogama. Varikozne vene ili proširene vene nogu nastaju zbog smanjenja ili gubitka funkcionalnosti venskih zalistaka.
Kod zdravih vena, venski zalisci osiguravaju normalan tok krvi prema srcu te sprječavaju vraćanje krvi u stopala.
U slučaju oštećenja venskih zalistaka ili stanjenja venskih stijenki, dolazi do nakupljanja krvi u venama nogu, naročito prilikom dugotrajnog stajanja ili sjedenja. Zbog nakupljanja krvi stjenke vena se trajno rastežu te tako nastaje bolest proširenih vena.
U početnim fazama bolesti najizraženiji simptom proširenih vena nogu su vijugave, izbočene vene modre boje pa oboljeli većinom pretpostavljaju da se radi o isključivo estetskom problemu.
Međutim, proširene vene osim estetskog predstavljaju i potencijalno opasan zdravstveni problem. Povećavaju rizik od nastanka tromboze te mogu izazvati ozbiljne popratne bolesti.
Ovisno o stadiju bolesti, cjelokupnoj kliničkoj slici i povijesti bolesti, liječenje se može provesti operacijom vena ili nekom od manje invazivnih metoda kao što je sklerozacija, radiofrekvencijska ablacija ili laserska operacija vena.
Kod pojave značajnijih simptoma ili nastanka komplikacija uzrokovanih proširenih venama, potrebno je obaviti savjetovanje s vaskularnim kirurgom koji će vam preporučiti neki od terapijskih postupaka.
U kasnijim fazama bolesti kada su simptomi poodmakli, a rizik od nastanka ozbiljnih komplikacija proširenih vena znantno veći, klasična operacija vena nogu je najbolje, a često i jedino rješenje. Operacija vena je kirurški zahvat koji traje oko 1 do 2 sata i spada u lakše operativne zahvate s malim brojem komplikacija.
Zahvat izvodi kirurg, subspecijalist vaskularne kirurgije. U izvođenju klasične operacije vena koriste se dvije tehnike: ligacija i stripping. Ligacija uključuje podvezivanje velike vene noge koja se naziva vena safena, a stripping znači uklanjanje dijela proširene vene kroz rez na preponi ili sa stražnje strane koljena.
Operacija vena nogu jedan je od najizvođenijih terapijskih zahvata usprkos postojanju manje invazivnih opcija u liječenju proširenih vena. Radi se o rutinskom postupku čija vrijednost leži u mogućnosti izvođenja kod pacijenata u kasnijoj fazi bolesti proširenih vena. Unatoč tome što se radi o kirurškom zahvatu, komplikacije operacije vena su relativno rijetke, a nakon zahvata u pravilu ne ostaju vidljivi ožiljci.
Kod proširenih vena govorimo o progresivnom tipu bolesti. U početnim fazama ova bolest uzrokuje pretežito estetske probleme u vidu izbočenih, vijugavih vena na nogama modre boje. U ranom stadiju oboljeli ne moraju imati dodatne popratne simptome te većinom ne osjećaju bolove.
U ovoj fazi bolesti, proširene vene mogu se liječiti promjenom životnih navika, odnosno kontrolom prehrane i smanjenjem tjelesne težine. Jedan od terapijskih postupaka u početnoj fazi je nošenje elastično kompresivne čarape koja pomaže održavanju normalne cirkulacije krvi u nogama te umanjuje simptome poput oticanja gležnjeva i osjećaja težine u nogama.
Ako se liječenje proširenih vena vrši radi estetskog zahtjeva, naši liječnici često preporučuju neke od modernih terapijskih metoda manje invazivnosti. Međutim, u slučaju prisutnosti ozbiljnijih simptoma bolesti poput bolova u nogama, venskog ulkusa i slično, najbolja preporuka je operacija proširenih vena.
Napredovanje bolesti proširenih vena može dovesti do potpunog gubitka funkcionalnosti venskih zalistaka. Najbolji terapijski postupak za liječenje proširenih vena u ovoj fazi bolesti predstavlja klasična operacija vena. Nakon dijagnostičkih postupaka, vaskularni kirurg će odrediti je li potrebno ukloniti dio vene ili pak cijelu venu, ukoliko je ona izgubila funkcionalnost cijelom dužinom.
Prije odluke na neki od terapijskih postupaka potrebno je obaviti pregled proširenih vena. Pregled proširenih vena je dijagnostička metoda za utvrđivanje prisutnosti bolesti proširenih vena koju izvodi vaskularni kirurg.
Prilikom pregleda, liječnik će utvrditi postojanje simptoma i znakova bolesti te prisutnost genetske predispozicije. Pregled proširenih vena vaskularnom kirurgu također omogućuje utvrđivanje stadija bolesti.
Naime, ovisno o tome do kojeg je stadija bolest proširenih vena napredovala vrši se preporuka za daljnje dijagnostičke postupke i određivanje prikladne terapijske metode liječenja. Ukoliko je bolest u nekoj od kasnijih faza, vaskularni kirurg može preporučiti i dodatne pretrage poput UZV color dopplera vena radi utvrđivanja stupnja oštećenosti venskih zalistaka i stijenki vena.
Obavili ste pregled i savjetovanje te vam je naš vaskularni kirurg preporučio operaciju vena kao najbolji terapijski postupak za postizanje željenih zdravstvenih i estetskih ciljeva, što dalje?
Tijekom konzultacija, liječnik će vas uputiti u dodatne postupke koje je potrebno učiniti prije samog zahvata kako bismo osigurali uspješnost operacije i umanjili pojavu mogućih komplikacija.
S obzirom da se radi o kirurškom zahvatu, potrebno je prije same operacije vena učiniti laboratorijske pretrage, obaviti pregled kod anesteziologa te nerijetko interniste. Ako uzimate lijekove protiv zgrušavanja krvi ili imate alergije na neki od lijekova, svakako je to potrebno naglasiti prilikom konzultacija s našim kirurgom.
Svakako informirajte naše stručno osoblje i kirurga ako uzimate lijekove, dodatke prehrani ili druge preparate koje ste nabavili bez recepta. Također je potrebno informirati liječnika o mogućem uzimanju hormonske terapije.
Klasična operacija vena je jedna od najkorištenijih metoda liječenja bolesti proširenih vena.
Tijekom zahvata vrši se ligacija (podvezivanje) ušća velike vene noge, vene safene u području prepone ili iznad potkoljenice sa stražnje strane koljena. Potom slijedi izvlačenje dijelova vene koji su izgubili funkcionalnost te njihovo uklanjanje (stripping).
Operacija vena izvodi se u općoj ili spinalnoj anesteziji i traje u prosijeku od 1 do 2 sata. Nakon zahvata najčešće je potrebno provesti 1 do 2 dana u zdravstvenoj ustanovi na postoperativnom liječenju.
Nakon operacije vena vaša noga će biti zamotana u elastični zavoj radi spriječavanja oticanja i krvarenja. Potrebno je nositi elastično kompresivni zavoj 6 do 8 tjedana nakon zahvata kako bi se osigurao normalan tok krvi te spriječile moguće komplikacije.
Nakon operacije vena nogu, uobičajena je pojava bolova i prolaznih oteklina na tretiranom području. Prvih 10 dana nakon operacije vena intezitet bolova je najveći, a potom postupno opada.
Kako biste olakšali bolove i otekline potrebno je prilikom odmaranja nogu podići u povišeni položaj, iznad razine srca.
Postoperativna njega uključuje nošenje elastično kompresivnog zavoja na nozi tijekom više tjedana nakon zahvata. Nošenje kompresivnog zavoja ili čarape ključni je faktor oporavka u postoperativnom razdoblju nakon operacije vena jer pomaže održavanju normalnog toka krvi u nogama.
Tijekom razdoblja oporavka preporučuje se mirovanje uz održavanje lagane fizičke aktivnosti.
Prvi tjedan nakon operacije vena potrebno je svaki dan napraviti do 12 kratkih koraka i to 5 do 10 puta dnevno. Izbjegavajte dugotrajno stajanje ili sjedenje, a prilikom ležanja noge podbočite jastukom kako bi bile u povišenom položaju.
Premda oporavak nakon operacije vena traje nešto dulje nego kod manje invazivnih metoda liječenja, očekivani povratak svakodnevnim aktivnostima je ipak relativno brz, u prosjeku 2 tjedna nakon operacije vena.
Teže naprezanje i sportske aktivnosti ipak treba izbjegavati minimalno 3 do 6 tjedana nakon zahvata.
Komplikacije nakon operacije vena u pravilu se javljaju rijetko, a mogućnost ožiljaka od učinjenih rezova također je minimalna.
Kako biste osigurali uspješan oporavak i spriječili nastanak mogućih komplikacija potrebno je detaljno slijediti upute našeg vaskularnog kirurga tijekom postoperativnog razdoblja.
Navedene komplikacije operacije vena javljaju se u malom broju slučajeva i ovise o kompletnoj zdravstvenoj slici pacijenta.
Pojava komplikacija kod operacije vena uglavnom je vezana za uobičajene nuspojave bilo kojeg kirurškog zahvata poput pojave infekcije, alergijske reakcije na anesteziju ili krvarenja.
Većinu komplikacija moguće je spriječiti detaljnom komunikacijom sa našim vaskularnim kirurgom te pravilnim pridržavanjem uputa stručnog osoblja u razdoblju prije i nakon operacije vena.
Glavni je cilj Poliklinike LF poboljšati kvalitetu života i zdravlje naših klijenata pružajući im vrhunsku zdravstvenu uslugu. U tu svrhu okupili smo vrhunski tim stručnjaka i subspecijalista koji su posvećeni pružanju kvalitetnih usluga u našim multidisciplinarnim centrima i specijalističkim ambulantama.
U svakom koraku postupka pobrinut ćemo se za odgovore na sva vaša pitanja. Kontaktirati nas možete telefonskim pozivom na +3851 2444646 ili putem našeg online obrasca. Radno vrijeme za narudžbe i konzultacije s medicinskim osobljem je od ponedjeljka do petka 10:15 – 18:15h.