Koji su simptomi policističnih jajnika i kako ih liječiti?
Zahvaljujući razvoju medicine i tehnologije, liječenje sindroma policističnih jajnika može se odvijati primjenom raznih metoda i tretmana koji pružaju optimalni učinak te dugoročno eliminiraju nepovoljna djelovanja ove bolesti.
Sindrom policističnih jajnika jedan je od najčešćih poremećaja reproduktivnog sustava u žena fertilne dobi.
Ova bolest prosječno zahvaća 10% žena reproduktivne dobi, a karakteristična je po hormonalnom disbalansu koji može potaknuti poremećaje u menstrualnom ciklusu, povećanju rizika za obolijevanje od raznih kardiovaskularnih bolesti, problemima sa začećem itd.
Simptomi PCOS-a često se lako zamijene za ostale bolesti ili se smatraju zanemarivima, zbog čega bolest može narušiti kvalitetu Vašeg života, ali i odužiti proces liječenja i oporavka.
Zahvaljujući razvoju medicine i tehnologije, liječenje sindroma policističnih jajnika može se odvijati primjenom raznih metoda i tretmana koji pružaju optimalni učinak te dugoročno eliminiraju nepovoljna djelovanja ove bolesti.
Sindrom policističnih jajnika poremećaj je koji zahvaća žene između 15 i 45 godina, a karakterističan je po povećanom lučenju muških spolnih hormona (androgena).
Povećana proizvodnja androgena utječe na cjelokupno hormonsko stanje žene, a može se prepoznati po neredovitim menstruacijama i izostanku ovulacije.
Naime, povećano lučenje androgena sprečava potpun razvoj jajne stanice, a kao posljedica toga javlja se zakašnjela ili u potpunosti izostavljena ovulacija i menstruacija.
Smatra se kako je PCOS jedan od najčešćih hormonalnih poremećaja, a ujedno i glavni uzročnik neplodnosti u žena.
Iako su posljedice bolesti najčešće prepoznatljive po poremećenoj funkciji jajnika, ova bolest pogađa i djeluje na cjelokupni endokrinološki sustav osobe. Zbog toga je PCOS odgovoran za pojavu hiperandrogenemije, hiperandrogenizma, debljine te inzulinske rezistencije.
Iako ne možemo s preciznošću otkriti točan uzrok, nagađa se kako je genetika jedan od glavnih razloga pojave sindroma policističnih jajnika.
Česti hormonalni disbalansi, rezistencija na inzulin, ili naslijeđena količina testosterona samo su neki od genetičkih predispozicija odgovorne za razvoj PCOS-a. No, bez obzira na uzroke, potrebno je što ranije dijagnosticirati ovaj poremećaj ne bi li se spriječio razvoj mogućih komplikacija kao što su dijabetes ili kardiovaskularne bolesti.
Sindrom policističnih jajnika može se prepoznati po nizu simptoma. Nažalost, neki se simptomi mogu lako zamijeniti s ostalim poremećajima ili čak pripisati nekim vanjskim okolnostima zbog čega bolest prolazi nezamijećeno.
Tako se, primjerice, za povećanu tjelesnu masu može okriviti nedostatak tjelesne aktivnost ili nezdrava prehrana, dok u realnosti glavni uzročnik može biti upravo sindrom policističnih jajnika.
Sljedeći simptomi mogli bi uputiti na razvoj sindroma policističnih jajnika, a ako primijetite više simptoma istovremeno, preporučujemo da što prije potražite profesionalnu pomoć:
Zbog povećanog lučenja androgena krvarenja mogu postati rjeđa, a samim time i bolnija jednom kada se pojave.
Neredovite ovulacije mogu otežati pokušaje trudnoće.
Pojačano lučenje testosterona djeluje i na povećanu proizvodnju dlaka.
Zbog hormonalnog disbalansa dolazi do povećavanja masnih naslaga, kao i kolesterola u krvi.
Iako lučenje testosterona ima pojačan učinak kod dlakavosti po tijelu, s kosom je situacija drugačija. Žene s povećanom razinom testosterona mogu iskusiti gubitak kose kod prednjeg djela glave i po sredini duž vlasišta.
Povećana razina androgena uzrokuje akne i masnu kožu, što je jedan od prvih značajnih indikatora PCOS-a.
Ako se PCOS ne tretira na vrijeme, u kasnoj fazi razvoja može doći do pojava ostalih zdravstvenih poremećaja kao što su:
U Poliklinici Lohuis Filipović provodimo niz pregleda putem kojih možemo uspješno dijagnosticirati sindrom policističnih jajnika, a dijelimo ih u nekoliko kategorija:
Anamnezom dobivamo uvid u poremećaje koje ste proživjeli te zbog kojih ste došli potražiti pomoć. U razgovoru sa specijalistima iznijet ćete tipične probleme koji mogu nagovijestiti razvoj PCOS-a (debljina, neredovite menstruacije, infertilitet itd).
Fizikalni pregled uključuje razne pretrage koje bi mogle ukazivati na sindrom policističnih jajnika:
Ultrazvučni pregled je nezaobilazan segment u dijagnozi sindroma policističnih jajnika. Prilikom pregleda potrebno je obratiti pažnju na indikatore kao što su volumen jajnika, broj i volumen folikula u jajniku.
Ova vrsta analize obuhvaća provođenje pretraga kao što su:
Liječenje PCOS-a može ovisiti o dobi, simptomima i trenutnim životnim okolnostima u kojoj se osoba nalazi.
Postoje 3 metode liječenja koje najčešće propisujemo pacijentima u tretiranju sindroma policističnih jajnika:
Ako je u pitanju tek početna faza razvoja sindroma policističnih jajnika, liječnici vam mogu propisati terapiju koja još neće zahtijevati kirurške zahvate ili tretiranje hormonima. U početku će možda biti dovoljna promjena životnih navika koje često mogu biti krivac za hormonalne disbalanse i bolesti popraćene takvim pojavama.
Ovo su neke od aktivnosti i promjena koje biste mogli ukomponirati prilikom liječenja PCOS-a:
Hormonska terapija temelji se na pokušaju korekcije disbalansa hormona. Ova terapija često se koristi ako je PCOS popraćen aknama, masnom kožom i pojačanom dlakavošću.
Konzumacija kontracepcijskih pilula također može reducirati proizvodnju muških spolnih hormona te zaustaviti vidljive karakteristike ove bolesti.
Prije terapije kontracepcijskih pilula potrebno je u razgovoru s liječnikom jasno obrazložiti svoja stajališta glede zadržavanja plodnosti.
Kirurško tretiranje bolesti bazira se na primjeni tzv. drilling metode. Provodi se laparoskopskom metodom kojom se trbušna šupljina ispuni plinom, a zatim se učini nekoliko površinskih lezija jajnika kako bi se smanjio broj antralnih folikula koji produciraju androgene.
Uklanjanjem folikula i smanjivanjem volumena jajnika sprečava se proizvodnja muškog spolnog hormona koji je narušavao pravilan rad jajnika.
Sindrom policističnih jajnika bolest je koja može zahvatiti sve žene koje se nalaze u fertilnoj fazi života.
Brojni su čimbenici koji mogu utjecati na pojavu i razvoj bolesti, a u Poliklinici Lohuis Filipović nastojimo pronaći glavnog krivca i čim prije pružiti Vam odgovarajuću terapiju.
Bilo da je riječ o hormonskoj terapiji, kirurškom zahvatu ili samo promjeni životnih navika, naš tim specijalista ginekologije odabrat će ono rješenje koje vam pruža najbolje rezultate.
Naručite se na pregled još danas pozivom na broj +3851 2444 646 ili ispunite naš online obrazac.
Glavni je cilj Poliklinike LF poboljšati kvalitetu života i zdravlje naših klijenata pružajući im vrhunsku zdravstvenu uslugu.